Top favorites Remco Evenepoel and Juan Ayuso start remarkably early, Pieter Serry closes the line: these are the starting times of the opening time trial in the Tour of the Basque Country

Top favorites Remco Evenepoel and Juan Ayuso start remarkably early, Pieter Serry closes the line: these are the starting times of the opening time trial in the Tour of the Basque Country
Top favorites Remco Evenepoel and Juan Ayuso start remarkably early, Pieter Serry closes the line: these are the starting times of the opening time trial in the Tour of the Basque Country
--

1 HOWSON Damien (Q36.5 Pro Cycling) 14:10:00

2 FAGUNDEZ Eric Antonio (Burgos-BH) 14:11:00

3 SORARRAIN Gorka (Caja Rural-Seguros RGA) 14:12:00

4 CONCI Nicola (Alpecin-Deceuninck) 14:13:00

5 CASTRILLO Pablo (Equipo Kern Pharma) 14:14:00

6 GALL Felix (Decathlon AG2R La Mondiale) 14:15:00

7 MARTÍN Gotzon (Euskaltel-Euskadi) 14:16:00

8 PIDCOCK Thomas (INEOS Grenadiers) 14:17:00

9 LIEPINS Emils (dsm-firmenich PostNL) 14:18:00

10 BURGAUDEAU Mathieu (TotalEnrgies) 14:19:00

11 BATTISTELLA Samuele (Astana Qazaqstan) 14:20:00

12 PAQUOT Tom (Intermarché Wanty) 14:21:00

13 BILBAO Pello (Bahrain Victorious) 14:22:00

14 AYUSO Juan (UAE eam Emirates) 14:23:00

15 WOOD Harrison (Cofidis) 14:24:00

16 GAUDU David (Groupama-FDJ) 14:25:00

17 GEOGHEGAN HART Tao (Lidl-Trek) 14:26:00

18 HAMILTON Lucas (Jayco AlUla) 14:27:00

19 OWSIAN Lukasz (Arkea-B&B Hotels) 14:28:00

20 CEPEDA Jefferson Alexander (EF Education-EasyPost) 14:29:00

21 ROGLIC Primoz (BORA-hansgrohe) 14:30:00

22 FORMOLO Davide (UAE Team Emirates) 14:31:00

23 VINGEGAARD ​​Jonas (Visma-Lease a Bike) 14:32:00

24 LANDA Mikel (Soudal Quick-Step) 14:33:00

25 DE LA CRUZ David (Q36.5 Pro Cycling) 14:34:00

26 GATE Aaron (Burgos BH) 14:35:00

27 SILVA Guillermo Thomas (Caja Rural-Seguros RGA) 14:36:00

28 HERMANS Quinten (Alpecin-Deceuninck) 14:37:00

29 RUIZ Ibon (Equipo Kern Pharma) 14:38:00

30 BAUDIN Alex (Decathlon AG2R La Mondiale) 14:39:00

31 AZPARREN Enekoitz (Euskmatel-Euskadi) 14:40:00

32 RODRÍGUEZ Carlos (INEOS Grenadiers) 14:41:00

33 LEIJNSE Enzo (dsm-firmenich PostNL) 14:42:00

34 CRAS Steff (TotalEnergies) 14:43:00

35 LÓPEZ Harold Martín (Astan Qazaqstan) 14:44:00

36 MEINTJES Louis (Intermarché Wanty) 14:45:00

37 BUITRAGO Santiago (Bahrain Victorious) 14:46:00

38 MCNULTY Brandon (UAE Team Emirates) 14:47:00

39 CHAMPION Thomas (Cofidis) 14:48:00

40 GRÉGOIRE Romain (Groupama-FDJ) 14:49:00

41 SKJELMOSE Mattias (Lidl-Trek) 14:50:00

42 DUNBAR Eddie (Jayco-AlUla) 14:51:00

43 DELAPLACE Anthony (Arkea-B&B Hotels) 14:52:00

44 CHAVES Esteban (EF Education-EasyPost) 14:53:00

45 HINDLEY Jai (BORA-hansgrohe) 14:54:00

46 OLIVEIRA Nelson (UAE Team Emirates) 14:55:00

47 KUSS Sepp (Visma-Lease a Bike) 14:56:00

48 EVENEPOEL Remco (Soudal Quick-Step) 14:57:00

49 AZPARREN Xabier Mikel (Q36.5 Pro Cycling) 14:58:00

50 BOL Jetse (Burgos-BH) 14:59:00

51 PRADES Eduard (Caja Rural-Seguros RGA) 15:00:00

52 JANSSENS Jimmy (Alpecin-Deceuninck) 15:01:00

53 MIQUEL Pau (Euskaltel-Euskadi) 15:02:00

54 ARMIRAIL Bruno (Decathlon AG2R La Mondiale) 15:03:00

55 MINTEGI Iker (Euskaltel-Euskadi) 15:04:00

56 CASTROVIEJO Jonathan (INEOS Grenadiers) 15:05:00

57 TUSVELD Martijn (dsm-firmenich PostNL) 15:06:00

58 JEGAT Jordan (TotalEnrgies) 15:07:00

59 GAROFOLI Gianmarco (Astana Qazaqstan) 15:08:00

60 TAARAMÄE Rein (Intermarché Wanty) 15:09:00

61 PRICE-PEJTERSEN Johan (Bahrain Victorious) 15:10:00

62 DEL TORO Isaac (UAE Team Emirates) 15:11:00

63 GESCHKE Simon (Cofidis) 15:12:00

64 ROCHAS Rémy (Groupama-FDJ) 15:13:00

65 BAGIOLI Andrea (Lidl-Trek) 15:14:00

66 THE PRETTO Davide (Jayco-AlUla) 15:15:00

67 VAUQUELIN Kévin (Arkea-B&B Hotels) 15:16:00

68 QUINN Sean (EF Education-EasyPost) 15:17:00

69 SOBRERO Matteo (BORA-hansgrohe) 15:18:00

70 ARANBURU Alex (Movistar) 15:19:00

71 TULETT Ben (Visma-Lease a Bike) 15:20:00

72 LECERF William Junior (Soudal Quick-Step) 15:21:00

73 DONOVAN Mark (Q36.5 Pro Cycling) 15:22:00

74 DÍAZ José Manuel (Burgos-BH) 15:23:00

75 NICOLAU Joel (Caja Rural-Seguros RGA) 15:24:00

76 HOLLMANN Juri (Alpecin-DSeceuninck) 15:25:00

77 IRIBAR Unai (Equipo Kern Pharma) 15:26:00

78 PETERS Nans (Decathlon AG2R La Mondiale) 15:27:00

79 BERASATEGI Xabier (Euskaltel-Euskadi) 15:28:00

80 KWIATKOWSKI Michal (INEOS Grenadiers) 15:29:00

81 ONLEY Oscar (dsm-firmenich PostNL) 15:30:00

82 GRELLIER Fabien (TotalEnrgies) 15:31:00

83 CHZHAN Igor (Astana Qazaqstan) 15:32:00

84 BRAET Vito (Intermarché Wanty) 15:33:00

85 ARNDT Nikias (Bahrain Victorious) 15:34:00

86 VINE Jay (UAE Team Emirates) 15:35:00

87 OLDANI Stefano (Cofidis) 15:36:00

88 PACHER Quentin (Groupama-FDJ) 15:37:00

89 BERNARD Julien (Lidl-Trek) 15:38:00

90 ENGELHARDT Felix (Jayco-AlUla) 15:39:00

91 CHAMPOUSSIN Clément (Arkéa-B&B Hotels) 15:40:00

92 RYAN Archie (EF Education-EasyPost) 15:41:00

93 SCHACHMANN Maximilian (BORA-hansgrohe) 15:42:00

94 BARRENETXEA Jon (Movistar) 15:43:00

95 KRUIJSWIJK Steven (Visma-Lease a Bike) 15:44:00

96 VERVAEKE Louis (Soudal Quick-Step) 15:45:00

97 BADILATTI Matteo (Q36.5 Pro Cycling) 15:46:00

98 EZQUERRA Jesús (Burgos-BH) 15:47:00

99 LÓPEZ Joseba (Caja Rural-Seguros RGA) 15:48:00

100 OSBORNE Jason (Alpecin-Deceuninck) 15:49:00

101 COBO Iván (Equipo Kern Pharma) 15:50:00

102 LAPEIRA Paul (Decathlon AG2R La Mondiale) 15:51:00

103 FOUCHÉ James (Euskaltel-Euskadi) 15:52:00

104 FRAILE Omar (INEOS Grenadiers) 15:53:00

105 BARGUIL Warren (dsm-firmenich PostNL) 15:54:00

106 DOUBEY Fabien (TotalEnergies) 15:55:00

107 SCHELLING Ide (Astana Qazaqstan) 15:56:00

108 COLLEONI Kevin (Intermarché Wanty) 15:57:00

109 SÜTTERLIN Jasha (Bahrain Victorious) 15:58:00

110 SOLER Marc UAE Team Emirates) 15:59:00

111 IZAGIRRE Gorka (Cofidis) 16:00:00

112 RUSSO Clément (Groupama-FDJ) 16:01:00

113 FELLINE Fabio (Lidl-Trek) 16:02:00

114 JUUL-JENSEN Christopher (Jayco-AlUla) 16:03:00

115 GESBERT Élie (Arkéa-B&B Hotels) 16:04:00

116 BELOKI Markel (EF Education-EasyPost) 16:05:00

117 BUCHMANN Emanuel (BORA-hansgrohe) 16:06:00

118 SÁNCHEZ Pelayo (Movistar) 16:07:00

119 FATHER Milan (Visma-Lease a Bike) 16:08:00

120 KNOX James (Soudal Quick-Step) 16:09:00

121 CONCA Filippo (Q36.5 Pro Cycling) 16:10:00

122 VACEK Karel (Burgos-BH) 16:11:00

123 BERWICK Sebastian (Caja Rural-Seguros RGA)

124 VAN TRICHT Stan (Alpecin-Deceuninck) 16:13:00

125 RETEGI Mikel (Equipo Kern Pharma) 16:14:00

126 RETAILLEAU Valentin (Decathlon AG2R La Mondiale) 16:15:00

127 JUARISTI Txomin (Euskaltel-Euskadi) 16:16:00

128 RIVERA Brandon Smith (INEOS Grenadiers) 16:17:00

129 LEEMREIZE Gijs (dsm-firmenich PostNL) 16:18:00

130 JOUSSEAUME Alan (TotalEnrgies) 16:19:00

131 BRUSSENSKIY Gleb (Astana Qazaqstan) 16:20:00

132 FAURE PROST Alexy (Intermarché Wanty) 16:21:00

133 ZAMBANINI Edoardo (Bahrain Victorious) 16:22:00

134 BAX Sjoerd (UAE Team Emirates) 16:23:00

135 IZAGIRRE Ion (Cofidis) 16:24:00

136 GERMANI Lorenzo (Groupama-FDJ) 16:25:00

137 TESFATSION Natnael (Lidl-Trek) 16:26:00

138 SCHMID Mauro (Jayco-AlUla) 16:27:00

139 VERRE Alessandro (Arkéa-B&B Hotels) 16:28:00

140 URÁN Rigoberto (EF Education-EasyPost) 16:29:00

141 JUNGLES Bob (BORA-hansgrohe) 16:30:00

142 MÜHLBERGER Gregor (Movistar) 16:31:00

143 FROM BELLE Loe (Visma-Lease a Bike) 16:32:00

144 GELDERS Gil (Soudal Quick-Step) 16:33:00

145 HAGEN Carl Fredrik (Q36.5 Pro Cycling) 16:34:00

146 LANGELLOTTI Victor (Burgos-BH) 16:35:00

147 AULAR Orluis (Caja Rural-Seguros RGA) 16:36:00

148 VERGALLITO Luca (Alpecin-Deceuninck) 16:37:00

149 AGIRRE Jon (Equipo Kern Pharma) 16:39:00

150 HÄNNINEN Jaakko (Decathlon AG2R La Mondiale) 16:41:00

151 DE LA PARTE Víctor (Euskaltel-Euskadi) 16:43:00

152 HAYTER Ethan (INEOS Grenadiers) 16:45:00

153 COMBAUD Romain (dsm-firmenich PostNL) 16:47:00

154 VUILLERMOZ Alexis (TotalEnergies) 16:49:00

155 KUZMIN Anton (Astana Qazaqstan) 16:51:00

156 ROTA Lorenzo (Intermarché Wanty) 16:53:00

157 ARASHIRO Yukiya (Bahrain Victorious) 16:55:00

158 ARRIETA Igor (UAE Team Emirates) 16:57:00

159 LASTRA Jonathan (Cofidis) 16:59:00

160 THOMPSON Reuben (Groupama-FDJ) 17:01:00

161 MOLLEMA Bauke (Lidl-Trek) 17:03:00

162 PORTER Rudy (Jayco-AlUla) 17:05:00

163 HUYS Laurens (Arkea-B&B Hotels) 17:07:00

164 SHAW James (EF Education-EasyPost) 17:09:00

165 ADRIÀ Roger (BORA-hansgrohe) 17:11:00

166 SERRANO Gonzalo (Movistar) 17:13:00

167 STAUNE-MITTET Johannes (Visma-Lease a Bike) 17:15:00

168 SERRY Pieter (Soudal Quick-Step) 17:17:00

The article is in Dutch

Tags: Top favorites Remco Evenepoel Juan Ayuso start remarkably early Pieter Serry closes line starting times opening time trial Tour Basque Country

-

PREV VIDEO. Remco Evenepoel crashes in one of the first corners in the opening time trial of the Tour of the Basque Country: “My own fault”
NEXT ‘Anderlecht press for South American international’